ПАРАМEТРИТЕ НА ЗАРАЖДАЩАТА СЕ КРИЗА
Медийното отразяване на протестите в България през 2013г. неведнъж показва представители от политическата власт и гражданското общество в състояния на противопоставяне, взаимно неразбиране и игнориране на формите на диалог и благоприлично поведение и от двете страни. Едни от най- запомнящите се и коментирани в медиите са бихейвиористичните прояви на лидера на ПГ „Атака“ – г-н Волен Сидеров. Хрониките в печатните медии няколкократно регистрират необичайния начин на изразяване на политическа воля и поведенчески маниер на нашумелия с противообществените си прояви депутат преди и извън хронотопа на протестната вълна в страната през 2013г. Симптоматичното му присъствие в центъра на поредния политически скандал предизвиква серия от кризи. Протестните вълни за изминалата календарна година се превръщат за г-н Сидеров в подходящ терен за лична политическа саморазправа с опонентите му в Парламента, на улицата, в организациите на медиите. Участието на г-н Волен Сидеров и съпътстващи го привърженици на оглавяваната от него партия направи силно впечатление в публичната сфера на живот.
ЕСКАЛАЦИЯ НА КРИЗАТА
В полето на протеста през 2013г. гражданите и представителите на властта стоят едни срещу други, не само по причина на огражденията, полицейските кордони пред Парламента, но и с невъображаеми прегради в общуването. Говоренето между противопоставените страни не се осъществява като конструктивен диалог с тези, аргументи, план и лидерска мотивация за преодоляване на политическата криза. Основно словесно оръжие по време на протестите за представителите на различните интереси стават обидата, упреците и личните нападки. Водещите телевизии показват извънредни емисии в дните на крайно ескалиращо напрежение и насилие в протестните акции пред сградата на Парламента.
В ОКОТО НА БУРЯТА
С редица хумористични материали предаването „Господари на ефира“ прави саркастични и забавно- хумористични шаржове и колажи по повод поведението на г-н Волен Сидеров по време на протестите през лятото на 2013г. Видеоматериалите са направени на основата на реалистично заснет и излъчен материал в редовните новинарските емисии за същия период. Използването на автентични сцени от протеста, които вече са излъчени и познати на зрителската аудитория от новините, за хумористичен прочит на действителни събития и героите в тях създава отношение към поведението на лидера на ПГ „Атака“. В позиция на засегнат, а и за да формулира ответна реакция, г-н Сидеров прави свой личен коментар в предаване по партийната ТВ Алфа Атака[1]. Думите му намират широко медийно отразяване поради поредицата от отправени персонални обиди към създателите на предаването – език и емоции, които учудват, шокират и изненадват широката общественост, особено произнесени от действащ депутат. Последвалите участия на г-н Сидеров в протестни акции и в други телевизионни предавания също показват негативно отношение и обиди към представители на медиите. Към днешна дата това агресивно поведение продължава да не е спорадично проявление.
ИДЕНТИФИКАЦИЯ НА КРИЗАТА
В контекста на личните нападки и обиди към журналисти, медийни лица и предавания г-н Сидеров отправя директни обвинения за поръчков характер на журналистиката у нас и упражняването на клиентелизъм и политически интереси в продуцентските шоу програми. Косвено значение има обстоятелството, че тези негови декларации и твърдения са направени, докато заема длъжността Председател на Комисията за борба с корупцията и конфликт на интереси и парламентарна етика. Назоваването на конкретни имена и взаимоотношения събуждат съмнения за професионалните качества и етика на медийната гилдия. В подобни ситуации обидените лица защитават името си в съдебна зала. Същият подход прилагат засегнатите продуценти и водещи на предаването „Господари на ефира“. Цитираният случай едновременно разграничава и обединява защитата на личната и професионалната чест. Как да се брани личната кауза е въпрос на индивидуален избор, но да се защитава честта и каузата на професията изисква повече усилия и жест на колективна воля. След тази провокация идва ред на медиите да се мобилизират и да покажат адекватна реакция.
МЕТОДОЛОГИЯ НА КРИЗИСНИЯ ПР
Ответното действие идва от професионалната група на комерсиалните телевизионни продуценти, които искат да изработят публична реакция заради засегнат колега. Публичността на проблема следва да придобие по- широка рамка от личния интерес и да насочи вниманието към отговорността на държавата да упражнява контрол при недопустимо поведение на представляващо я лице. Идеята е група популярни личности в сферата на телевизионното производство да генерират формирането на заслужена негативна оценка на обществото спрямо медийните прояви и изявления на депутат, длъжностно ангажиран да съблюдава парламентарната етика. Групата морално ангажирани лица разпространяват публична декларация, която е адресирана до ръководните институции в държавата – до Президент, Председател на Народното събрание и парламентарно представените партии, както и до широка мрежа контакти в медийната среда.
ИНСТРУМЕНТАРИУМ НА КРИЗИСНИЯ ПР
Декларацията на Асоциация на телевизионните продуценти по повод зачестилите случаи на арогантно и крайно обидно поведение от страна на г-н Волен Сидеров към журналисти и представители на медиите, обявена на 26.06.2013г.[2], има смисъл, значение и актуално звучене и година по-късно. Г-н Волен Сидеров продължава да е активен в компрометиращи го за държавно лице ситуации.
Общото послание на изпратения до държавни институции и медии документ сигнализира за обществено недоумение спрямо публичното поведение на легитимно избран депутат, който демонстративно използва обидни език и поведение и в публичните си изяви по време на протестни шествия целенасочено и лично възпрепятства работата на представители на медиите и органите на реда. Основна цел на текста е да изрази дълбоко възмущение на базата на последователно изградена аргументативна част, която припомня очевидни за широката общественост факти и обстоятелства.
Съставянето на публично разпространяван документ като форма на протест е инструмент на кризисния ПР на една организация. Ефективното изпълнение предполага формулирането на тезите, убеждаващата техника и въздействие на езика в текста да се извършат от неутрално лице с професионална роля в организацията. Дистанцираното отношение към породилата се криза създава предпоставки за обективност, по-широк поглед над ситуацията и разнообразие от гледни точки – техника на публично поведение, която е от полза за организацията.
СИЛАТА НА ПОСЛАНИЕТО
Текстът на публичната декларация изброява поименно кои са засегнатите от проявите на депутата лица, по какъв начин е възпрепятствана работата им и подчертаването на неоспоримия факт, че цялото общество е свидетел на тези действия и изявления. По силата на публичния интерес, който генерират чрез продукциите си, телевизионните продуценти обръщат внимание на ръководителите на важните институции в държавата, че подобно поведение е недопустимо и са необходими решителни действия за защита авторитета на парламентарното представителство. Текстът изразява категорично настояване, съобразно ръководните функции на съответните институции, да се преустановят служебните ангажименти на г-н Волен Сидеров във връзка с дейността му като депутат и представител на държавата.
ПОСТИГНАТИ РЕЗУЛТАТИ
Произведената публична декларация е предназначен за вниманието на медиите и държавните институции текст. Наличието на крилати фрази и оценъчни обобщения се възприема положително при ротацията на посланията в публичното пространство. При отчитането на резултатите от обратната връзка след разпространението на декларацията медиите подчертават, извеждат и перифразират като основно послание фразата: „Социален и политически абсурд е фактът, че Волен Сидеров бе избран за председател на Комисията за борба с корупцията и конфликт на интереси и парламентарна етика“.
В институционален аспект и във връзка с позицията на държавата, акцията на организацията, упражнила инструментариума на кризисния ПР, постига кумулативен ефект. На 11.07.2013г. във в. „Дневник“ излиза новината, че лидерът на „Атака“ г-н Волен Сидеров вече няма да отговаря за парламентарната етика[3]. Въпросната декларация на Асоциацията на телевизионните продуценти, заедно с други декларации на международни и национални сродни организации, които защитават свободата и независимостта на медиите, със сигурност е имала въздействащ и подпомагащ ефект за формирането на политическа воля да се извърши цитираната промяна.
Crisis PR during a protest
As. Maya Vasileva, PhD
FJMC
Summary: This resume aims to put forward an exact issue how technology of crisis public relations works in media practice in Bulgaria at the time public protest acts happen. The storyline is based on real names and situations and is presented on account of personal professional experience and in purpose of academic analysis.
Key words: crisis, protest, public statement, representative organization, methodology of crisis management
*По доклад, представен на научния семинар, организиран от Катедрата на ЮНЕСКО „Комуникация и връзки с обществеността” на ФЖМК – СУ “Св. Климент Охридски” в гр. Трявна на 7, 8 и 9 декември 2013 г. Настоящото изложение цели да представи конкретен пример от медийната практика в България как работи технологията на кризисния ПР по време на протест. Цитирането на действителни имена и ситуации е използвано с изследователска цел във връзка с обстоятелствата на придобит личен професионален опит.
[1] http://www.youtube.com/watch?v=Z5Styza929Q – Волен Сидеров обижда „Господари на ефира“
[3] „Волен Сидеров няма да отговаря за парламентарната етика, поема я Пламен Савово от БСП. http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2013/07/11/2100982_volen_siderov_niama_da_otgovaria_za_parlamentarnata/
• ISO 690-2: 1997 :
Василева, Мая. Кризисен ПР по време на протест*. In: Newmedia21.eu. Медиите на 21 век: Онлайн издание за изследвания, анализи, критика [online], 06 май 2014 [cited 25 April 2025]. Available from: https://www.newmedia21.eu/analizi/krizisen-pr-po-vreme-na-protest/
• БДС 17377-96 :
Василева, Мая. Кризисен ПР по време на протест*. // Newmedia21.eu. Медиите на 21 век: Онлайн издание за изследвания, анализи, критика, 06.05.2014.
<https://www.newmedia21.eu/analizi/krizisen-pr-po-vreme-na-protest/> (25.04.2025).