Newmedia21.eu
Медиите на 21 век. Онлайн издание за изследвания, анализи, критика

© 2025 Newmedia21.eu. Всички права запазени. | ISSN 1314-3794

Медии и комуникация. Юбилеен сборник 40 години Факултет по журналистика и масова комуникация

gerdjПроф. дфн Анастас Герджиков*

Факултетът по журналистика и масова комуникация е важна част от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ – най-старото и престижно висше училище в Република България. Вече 40 години той подготвя висококвалифицирани специалисти в областта на масмедиите, публичната комуникация и книгоиздаването. Това е сериозно постижение и юбилей, който дава повод за поздравления за добре свършената работа и заслужава да бъде ознаменуван не само с тържества, а и с научни публикации, достойни за името на този важен за обществото факултет.

Академичното образование по журналистика в България започва през учебната 1952-1953 г., когато във Филологическия факултет на Софийския университет е открита специалността „журналистика“.

От създаването си през 1974 г. Факултетът по журналистика и масова комуникация предлага на студентите съвременна подготовка в професионалното направление „Обществени комуникации и информационни науки“ – в специалностите „Журналистика“, „Връзки с обществеността“ и „Книгоиздаване“ и предлага обучение в многобройни и успешни магистърски и докторантски програми в областта на журналистиката (вътрешнополитическа, международна, спортна, онлайн и лайфстайл журналистика, електронни медии и др.); на продуцентството и креативната индустрия; на връзките с обществеността; на книгоиздаването, на рекламата и публичната комуникация и т. н.

През тези четири десетилетия Факултетът по журналистика и масова комуникация успя да постигне високо качество на образованието и да подготви високо квалифицирани кадри за системата на социалната комуникация. Днес във факултета се обучават над 1500 студенти в различните образователни степени. Не по-малко успешни са образователните курсове след средно образование и за следдипломна квалификация.

Medii_kom01Целта на обучението е придобиването на солидни знания и умения за постигането на ефективна професионална и социална реализация на завършващите в областта на публичната комуникация. Тази цел се изпълнява благодарение на немногобройния, но високо квалифициран преподавателски състав, в който към опитните хабилитирани преподаватели през последните години се присъединяват млади, носещи модерно мислене кадри, както и изявени професионалисти от областта на медиите и комуникацията. Те съчетават преподавателската работа с активна научноизследователска и публикационна дейност, с участие в университетски, национални и международни научни проекти.

Преподавателите от ФЖМК са признати изследователи в професионално направление „Обществена комуникация и информационни науки“. Те реализират както фундаментални, така и приложни изследвания в областта на журналистиката, публичната комуникация, медиите и книгоиздаването. Една трета от преподавателите са разработили и получили финансиране за поне един проект през последните пет години. Над 60 на сто от преподавателите са участвали или са били включени през последните пет години в изпълнението на проекти, финансирани от университетския фонд „Научни изследвания“. Повече от 50 на сто от преподавателите са работили активно или са участвали в изпълнението на проекти, финансирани по програми на Европейския съюз и в проекти, финансирани от ЮНЕСКО, Европейската програма Фар, Европейските програми SOCRATES и ERASMUS, Институт Отворено общество, Британския съвет, Би Би Си, Центъра за култура и сътрудничество „Френски институт” – София и др.

Въпреки че преподавателите във ФЖМК са по-малко от 3 на сто от общия академичен състав на Университета, те обучават около 10 % от неговите докторанти.

Преподавателите от факултета полагат усилия за развиването на мобилността на студентите по журналистика, връзки с обществеността и книгоиздаване в рамките на Европейския съюз и програмите за международно сътрудничество.

Теоретичната и научна подготовка се съчетават с усвояването на практически умения. Студентите придобиват практически опит и създават учебни продукти и в учебната редакция и учебното телевизионно студио, в творческо студио по печат и книгоиздаване, организират фотографски експозиции, участват в летни стажове и учебни практики в реномирани издателства, редакции и агенции.

Инциативата и креативността на преподавателите и студентите на факултета дадоха началото и поддържат и в момента редица университетски медии, които предлагат едновременно добър професионален стаж на студенти и млади журналисти и съдържателна алтернатива за интелигентния зрител, слушател и читател. Такива медии са Университетска телевизия „Алма матер“, Университетско радио „Алма матер“, вестник „Алма Матер“, Студентско радио „Реакция“, редица онлайн медии – Студентското списание за издателски бизнес „4Publishing“, сайтът за култура „Под моста“, сайтове, профили и блогове като „NewsCollage“, „PressIsTheBest“, електронното научно списание „Медиите на 21 век“, електронният вестник „Европа с нас и без нас“ и др.

Факултетът организира активно конференции, дискусии, кръгли маси, изложби, медиен панаир, PR фестивал, участва в проекти, поддържа музейна експозиция за историята на радиото в България, има катедра на ЮНЕСКО, основал е филмова награда.

Тази енергична и разностранна дейност на факултета е отразена в многообразието на научните публикации в настоящия юбилеен сборник. В него са включени статии в областите книгоиздаване и четене (Алберт Бенбасат), език на телевизионната публицистика (Андреана Ефтимова); телевизионни жанрове и „формат“ (Жана Попова); съвременни медии и реклама (Венцислав Димов); реклама и маркетинг (Петранка Филева); новата аудиовизуална реалност (Лилия Райчева); визуалната страна на журналистиката (Веселина Вълканова); споделено съдържание в социалните мрежи и онлайн медии (Грета Дерменджиева, Росица Славова); журналистическите блогове (Мария Попова); история на медиите, журналистиката и журналистите (Милко Петров, Минка Златева; Снежана Попова; Michael Foley); влиянието на историческия контекст върху развоя на комуникацията и информацията (Мария Нейкова); възможностите за злоупотреба с информационните инструменти (Чавдар Христов); мястото на литературната критика в печатните медии (Марин Бодаков); връзката на журналистика и политика (Bogusława Dobek-Ostrowska, Christian von Sikorski, Jörg Matthes); ситуацията в медийната индустрия (Gilles Rouet); обучението във Факултета по журналистика и масова комуникация (Теодора Петрова); академичните медии (Ferdinando Cabrini); културната идентичност (Дияна Петкова); женската периодика (Здравка Константинова) и женската проблематика (Мария Дееничина).

Разнообразието на тези теми дава представа за научните търсения на преподавателите от факултета и техните партньори. Публикациите са стойностни и в научно отношение, и като гражданска позиция – така, както чрез дискусиите, семинарите, творческото общуване и свободата на мнения преподавателите формират посветени на професията специалисти с активно отношение към обществените проблеми.

Честит юбилей на Факултета по журналистика и масова комуникация!

*Предговор към Медии и комуникация. Юбилеен сборник 40 години Факултет по журналистика и масова комуникация. С. 2016, Университетско издателство Св. Климент Охридски, 428 с.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.